Već se neko vrijeme u javnosti govori o brojnim izmjenama koje su najavljene i koje će stupiti na snagu 01. siječnja 2025. ukoliko u konačnici budu izglasane. Dio promjena ide u smjeru poreznog rasterećenja za građane koje će posljedično dovesti do povećanja plaće, koje je iznimno važno jer zbog visoke stope inflacije sa trenutnim iznosima plaća građani mogu priuštiti sve manje stvari.

U nastavku kratki pregled nekih od najvažnijih izmjena.

Povećanje svote osobnog odbitka

Povećava se propisana svota osnovnog odbitka s 560,00 na 600,00 EUR, a u skladu s time povećat će se i iznosi osobnog odbitka za uzdržavanu djecu, uzdržavane članove i invalidnost uz primjenu postojećih koeficijenata na povećanu svotu osnovnogosobnog odbitka.

Povećanje svota godišnje i mjesečne porezne osnovice

Prijedlogom zakona povećala bi se svota mjesečne i godišnje porezne osnovice na koje će se primjenjivati niže i više porezne stope poreza na dohodak. Tako će se niža stopa godišnjeg poreza na dohodak plaćati na poreznu osnovicu do 60.000,00 EUR (umjesto dosadašnjih 50.400,00 EUR). U skladu s time mijenja se i porezna osnovica na mjesečnoj razini i to na 5.000,00 EUR (umjesto dosadašnjih 4.200,00 EUR).

Dodatno – kako bi se omogućilo još veće rasterećenje dohotka predlaže se propisati izmijenjeni raspon niže i više stope godišnjeg poreza na dohodak, a o visini kojih odlučuje predstavničko tijelo jedinice lokalne samouprave.

Oslobođenje od porezne obveze iseljenih hrvatskih državljana povratnika u RH

Kao mjera povratka u RH predloženo je i 100% oslobođenja od plaćanja poreza na dohodak na plaću (koje se ne odnosi na dohodak od nesamostalnog rada) – na razdoblje od 5 godina.

Ovo pravo mogli bi koristiti oni Hrvatski državljani koji su boravili u inozemstvu najmanje 2 godine, pod uvjetom da su u RH trajno odjavili prebivalište ili prijavili privremeni odlazak ili oni koji nikad nisu imali prijavljeno prebivalište u RH.

Ova mjera mogla bi dovesti do brojnih polemika jer bi se građani RH mogli pitati zašto se njih koji su cijelo vrijeme bili u RH (i plaćali doprinose, poreze…) ne nagradi na makar jednak način, nego se ta mjera pruža samo onima koji se vraćaju u RH (i koji možda njenom državnom proračunu nisu doprinosili ni na koji način već duži period).

Turistički (kratkoročni) i ugovorni (dugoročni) najam

O promjenama u oporezivanju iznajmljivanja stanova piše se već duže vrijeme i iako još propisi vezanu uz tu tematiku nisu finalizirani pojavljuju se određena sporna pitanja. Npr. paušalni iznos poreza ovisit će o kategoriji JLS prema indeksu turističke razvijenosti, dok se npr. stupanj razvijenosti samog smještajnog objekta ne uzima u obzir.

Jedna od logičnijih promjena, s druge strane, odnosi se na izjednačavanje pripadnosti poreza od turističkog i ugovornog najma odnosno za oba poreza će se pripadnost određivati prema mjestu gdje se nalazi nekretnina/smještajna jedinica (dok je do sad tako bilo samo za porez na dohodak od turističkog najma, dok se za ugovoreni najam pripadnost određivala prema prebivalištu poreznog obveznika).

Novi prag za izlazak/ulazak u sustav PDV-a

Izmjenom Zakona o PDV-u predlaže se povećanje praga isporuka dobara i usluga za izlazak/ulazak u sustav PDV-a s 40.000,00 na 50.000,00 EUR.

Ukidanje oslobođenja od obveze doprinosa za zdravstvo za mladu osobu

Predlaže se ukidanje oslobođenja od obveze plaćanja doprinosa za mladu osobu koju su mogli koristiti poslodavci prilikom zapošljavanja osobe mlađe od 30 godina, na puno radno vrijeme na neodređeno. Ovom izmjenom neto iznos plaće radnika neće se mijenjati, ali će predstavljati dodatan trošak za poslodavca u i dodatnom iznosu od 16,5% na iznos bruto plaće radnika. Razlog ovog ukidanja jest činjenica da je u zadnjih 10 godina od kada je uvedena ova mjera značajno pao broj nezaposlenih mladih osoba, a i u kontekstu vremena pomanjkanja radne snage zakonodavac smatra da više ne postoji potreba ovakva mjera za poticanje zapošljavanja mladih osoba. Uvest će se tako samo mjera oslobođenja plaćanja doprinosa za zdravstvo za mlade osobe koje se prvi put zapošljavaju, ali samo na godinu dana. Dobra je vijest ipak daće poslodavci koji su započeli koristiti trenutno važeće oslobođenje prema odredbama trenutno važećeg Zakona, moći nastaviti s korištenjem mjere do isteka 5-godišnjeg perioda (primjerice za radnika zaposlenog 01.07.2022. sve do 01.07.2027. godine)

Pratit ćemo daljni razvoj situacije i vidjeti koje će sve mjere i na koji način stupiti na snagu dolaskom nove godine. Za sva dodatna pitanja i upite oko knjigovdstvenih usluga slobodno nam se javite putem kontakt forme na našoj stranici ili putem e-maila: info@vbd.hr

 

Comments are disabled.