Rad na određeno vrijeme
Od 01.01.2023. strože su uređena pravila o sklapanju ugovora na određeno vrijeme obzirom da su poslodavci često nudili ugovore na samo nekoliko mjeseci čime radnik nije imao sigurnost radnog mjesta jer je stalno bio u strahu da li će dobiti novi ugovor. Tako ugovor o radu na određeno vrijeme može biti sklopljen samo iznimno i za sklapanje takvog ugovora mora postojati objektivan razlog, koji se navodi u samom ugovoru. Kao objektivan razlog smatra se:
- zamjena nenazočnog radnika (npr. u slučaju bolovanja, porodiljnog…)
- obavljanje posla čije je trajanje ograničeno rokom ili
- nastupanje određenog događaja.
S istim poslodavcem smije se sklopiti najviše tri uzastopna ugovora o radu na određeno vrijeme, čije ukupno trajanje, uključujući i prvi ugovor, ne može biti duže od tri godine (iznimka je npr. ukoliko je privremeno nenazočan radnik kojeg se mijenja odsutan duže od 3 godine i također sezonski radnici kod kojih se ne primjenjuju ova ograničenja). Uzastopni ugovori su oni koji su sklapani bez prekida ili s prekidom koji nije duži od tri mjeseca. Na ova zakonska ograničenja dužan je paziti poslodavac, kako ne bi bio u prekršaju. Radnik koji sklopi ugovor o radu na određeno vrijeme koji nije u skladu sa zakonskim odredbama ili nastavi raditi i nakon isteka vremena na koje je ugovor sklopljen, smatrat će se da je sklopljen ugovor o radu na neodređeno vrijeme.
Rad na neodređeno vrijeme
Rad na neodređeno vrijeme trebao bi biti pravilo prilikom zapošljavanja radnika. To znači da se ugovor sklapa na unaprijed ne definirano razdoblje, a obje strane (i poslodavac i radnik) imaju pravo otkazati ugovor o radu poštujući propisana pravila. Većina poslodavaca strepi od sklapanja ugovora na neodređeno vrijeme jer nisu sigurni da li će se radnik kojeg su zaposlili uklopiti u kolektiv i dobro obavljati svoj posao. U praksi su tako česti slučajevi kada poslodavci prvo zaposle radnika na kraće vrijeme na određeno, a onda ugovor mijenjaju na neodređeno vrijeme. To je u suprotnosti sa zakonodavstvom RH i upravo kao zaštita interesa poslodavca postoji institut probnog rada.
- Probni rad
Probni rad može se ugovoriti u trajanju do 6 mjeseci (ili kraće ukoliko je to propisano Kolektivnim ugovorom), i za to vrijeme poslodavac može vidjeti da li mu odgovara radnik kojeg je zaposlio ili ne. Do kraja probnog rada poslodavac može redovito otkazati ugovor o radu zbog nezadovoljenja na probnom radu u kojem slučaju mora biti ispoštovan otkazni rok u trajanju od 7 dana. Probni rad može se ugovoriti i u slučaju sklapanja ugovora na određeno vrijeme samo onda mora trajati proporcionalno predviđenom ukupnom trajanju ugovora.
- Rad na neodređeno vrijeme osobe mlađe od 30 godina
Zapošljavanje osoba mlađih od 30 godina na neodređeno vrijeme sa sobom nosi benefit u vidu oslobođenja obveze plaćanja 16,5% doprinosa za zdravstvo za prvih 5 godina zaposlenja na neodređeno kod tog poslodavca (dok god je prvo zaposlenje kod poslodavca na neodređeno bilo prije 30. godine). Primjerice – na bruto plaću od 1.500,00 EUR poslodavac bi mjesečno morao izdvajati dodatnih 247,50 EUR. Ukoliko zaposli osobu mlađu od 30 god. na taj način može uštediti 16.350,00 EUR u razdoblju od 5 godina.
Rad na puno/nepuno vrijeme
Puno radno vrijeme iznosi 40 sati tjedno. Ugovor o radu (na određeno i na neodređeno) može se sklopiti i na nepuno radno vrijeme. Nepunim radnim vremenom smatra se svaki rad koji je manji od 40 sati tjedno, a on može biti i samo 1 sat tjedno. Radnik koji radi u nepunom radnom vremenu ima jednaka prava kao i radnik koji radi na puno radno vrijeme po pitanju godišnjih odmora, otkaznih rokova… jedina razlika može biti u iznosu mjesečne plaće.
Ukoliko imate dodatnih pitanja oko sklapanja ugovora o radu, obračunu plaća i prijave/odjave radnika obratite nam se s povjerenjem putem kontakt forme na našoj stranici ili putem e-maila: info@vbd.hr